09.11.2020

Chcete nový dům a hledáte pozemek na prodej? Který pozemek je pro vás ten nejlepší a co byste měli při výběru zohlednit? S kým se případně poradit? Dozvíte se v článku.

Výběr správného pozemku je naprosto zásadní rozhodnutí, které vás ovlivní na celý život, proto je třeba vybírat pečlivě a nespěchat. Když si vyberete správně, ušetříte mnohdy spoustu peněz a vyhnete se řadě starostí. Pořídit pozemek v dobré lokalitě může být navíc přinejmenším výnosná investice do budoucna.

Na velikosti záleží

Minimální velikost pozemku pro stavbu patrového rodinného domu začíná na výměře 500–800 m2. V případě přízemních domů (bungalovů) už se doporučuje výměra alespoň 1000 m2. Obecně by se měla zastavěná plocha na celkové výměře pozemku podílet v průměru z 30 %.

Tvar, šířka i sklon – to vše má vliv na využití vašeho pozemku

Za ideální tvary pozemku je považován čtverec nebo obdélník. Pozemek musí být zejména dostatečně široký. Na plánu sice můžete občas vidět ukázkový obdélník, ale v reálu se může jednat o „úzkou nudli“, což následně vaše stavební plány negativně ovlivní. Mějte na paměti, že vzdálenost od plotu k vašemu domu musí být ze všech stran alespoň 3,5 metru. Další proměnnou je také sklon. Rovných 500 m2 totiž není totéž jako strmých 500m2 a s tím je třeba před koupí pozemku počítat. 

Lokalita

Většina lidí vybírá pozemek hlavně na základě lokality, a to je dobře. V požadavcích na váš dokonalý pozemek byste měli mít jasno a z vašich nároků neslevovat. Je jen na vás, zda dáváte přednost klidnému prostředí dál od města s výhledem na přírodu, nebo máte raději vše důležité k dispozici. Jiné požadavky bude mít jistě mladá rodina a jinak na tom bude starší pár. Tady platí jedno doporučení. Zkontrolovat byste měli zejména to, zda není lokalita součástí záplavové nebo chráněné oblasti, kde by vám místní regulativa mohla značně ovlivnit budoucí podobu vašeho bydlení.

Pozor na věci, které na první pohled neodhalíte

Možná si z počátku nevšimnete, jaká je dostupnost inženýrských sítí. Je dobré zjišťovat, zda se přípojky na elektřinu, plyn a vodu nacházejí blízko pozemku a stejné je to s veřejnou kanalizací. Doporučujeme si také zjistit více o přístupové k cestě pozemku. V některých případech může být soukromá a majitel soukromé cesty by se mohl dříve nebo později svých výhradních práv k užívání domáhat, což by pro vás znamenalo zbytečnou starost navíc.

Nechte si ohledně výběru pozemku poradit

Investice do pozemku je záležitostí finančně i časově náročnou, proto se vaše plány nebojte svěřit do rukou odborníků a využijte pomoc s výběrem pozemku. Zajišťujeme poradenský servis a rádi vám s výběrem pozemku pomůžeme. Zjistíme o něm veškeré podrobnosti a ušetříme vás času a problémů, které by se mohly v souvislosti s pozemkem objevit.