19.10.2020

Tady je několik věcí, na které je třeba myslet předtím, než se rozhodnete.

Shoda s životní vizí

Plánujete v rodinném domě prožít stáří? Pak vás bude pravděpodobně postupem času oběžovat každý schod, z toho hlediska je určitě lepší přízemní dům. Jste spíše rodinný typ a trávíte rádi více času pohromadě? Nebo oceníte vlastní prostor preferujete oddělené patro na večery s rodinou a přáteli a oddělené patro pro odpočinek a práci? V tom případě je pro vás lepší patrový dům.

Zahrada

Propojení exteriéru a interiéru je čím dál tím větší prioritou nově postavených domů. Pokud jste milovník přírody, tak mějte na paměti, že bungalov má možnost výhledu do zahrady z každé místnosti a navíc je možno vybudovat zahradu přímo na střeše domu. Rozhodující je také velikost pozemku. V případě bungalovu může zastavěná plocha tvořit většinu rozlohy pozemku, a tak vám může na zahradu zbýt málo prostoru. Oproti tomu patrový dům obvykle zaujímá menší rozlohu pozemku, a tak se nemusíte obávat nedostatku prostoru.

Náklady na provoz

Z hlediska výstavby nelze jednoznačně určit, zda je patrový dům dražší oproti variantě přízemního domu. Co se týče úspornosti v provozu, tam vítězí patrové domy, které zaznamenávají menší tepelné ztráty. Ve hře je samozřejmě nízkoenergetická alternativa, kterou lze realizovat bez ohledu na to, zda se jedná o jedno či vícepatrový dům.

Praktičnost

Z praktického hlediska lze bungalov kdykoliv dodatečně rozšířit, což v případě patrového domu není možné. Navíc nejsou v bungalovu potřeba schody, které jsou často omezjící a ztěžují využitelnost užitné plochy. Oproti tomu má patrový dům na relativně malé zastavěné ploše více místností. Co se týče časové náročnosti na výstavbu, tam vítěží bungalov.